Неизвестно факти за лозарството

Когато теренът е равен, много подходящи са универсалните навесни машини УНЛМ, които могат да правят много операции и в тесноредови, и в широкоредови лозя, защото ги има в два варианта.

В началото на ноември обикновено вече са обрани късно зреещите десертни и винени сортове. При по-топли есенни дни може да се изчака, за да се натрупат повече захари, но за да се предпази реколтата от загуба при промяната на времето, често се налага по-рано да се приключи беритбата.

А в районите, където не се загрибват, се прави изораване късно наесен или в началото на зимата, за да се запази влагата от есенните валежи и да се унищожат плевелите.

В обратния случай, ако не се направи нищо, броят на безплодните леторасли ще стане толкова голям, че ще бъде много трудно да се справите с тях.

При планирането на лозовите насаждения на наклонени терени, за разлика от досега възприетата технология редовете да са напречно на наклона на терена, се изисква направлението на редовете да бъде по наклона.

Вижте кои грешки се смятат за най-опасни според експерти от Института по лозарство и винарство в лозя Плевен

Поради тази причина се извършва още една пролетна обработка, предимно с култиватори.

От своя страна тази промяна е причина за съществени промени в технологията на почвообработката. Премахва се плужната обработка на почвата, а се прилага плоскорезна разрохкваща обработка и затревяване на междуредията.

Както казахме, предимството на плоскорезните работни органи е, че защитават почвата от водна и ветрова ерозия и с тях се постига равнинност на междуредията в напречна посока.

През втората и третата година те се торят само с азотни торове, за да се осигури бърз растеж и да се ускори формирането на високостъблени лози, които бързо встъпват в плододаване.

Нова тенденция е при планирането на лозовите насаждения на наклонени терени, за разлика от досега възприетата технология, редовете да се правят не напречно на наклона на терена, а направлението им да бъде по наклона.

Оборудването на лозето с тях може да започне постепенно, но е много важно с какво и как ще се започне при избора.

През лятото на втората година и двата леторасъла ще дадат вертикални издънки, върху които се оформят пъпки. Задачата на лозаря е да ги съкрати до две пъпки.

С помощта на антистарееща резитба се съкращава времето на зреене на културата, подобряват се вкусът и качеството на гроздето.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *